Obóz Beskidy 2023

INFORMACJE

Płatność

Np.: Składka na Obóz Beskidy 2023 143 GDH Adam Mickiewicz Rata 1

Karty kwalifikacyjne

Warunki kwalifikacji

ANKIETA
ZGŁOSZENIOWA

Grupa dla
rodziców

Ekwipunek
obozowy

Informator
dokument

Kadra obozu

To oficjalne Twarze i osoby odpowiedzialne za organizację obozu, lecz nie wszystkie zaangażowane. Podkreślamy, że w przygotowanie i przeprowadzenie wyjazdu ogromny wkład mają całe kadry naszych drużyn.

326223168_877005610295322_8575303530634900854_n

Komendant

phm. Mateusz Piernikarczyk

IMG-9917-Original

Drużynowa
19 GDH

phm. Barbara Loch

Grzesiu

Kwatermistrz

ćw. Grzegorz Błoszyk

fot. Maria Łubieńska

Drużynowy
143 GDH

pwd. Tomasz Zelma

Trasa

Węgierska Górka – Hala Boracza – Hala Górowa – Jaworzyna – Jałowiec

bezpieczeństwo

Program zaczniemy od szkolenia z GOPR, aby wszyscy wiedzieli, jak reagować w sytuacjach kryzysowych i jak im zapobiegać. W organizacji obozu i jego przeprowadzeniu wesprze nas Druh Janusz Ciski, który od wielu lat prowadzi bazę na Jaworzynie i doskonale zna okolicę. Dysponując samochodem terenowym będziemy też w stanie zapewniać bieżące wsparcie i awaryjny transport z trudno dostępnych rejonów.

W wyższych partiach gór, powyżej 1000 m n. p. m. będziemy wędrowali w opiece przewodników górskich. Podczas samych wędrówek i na miejscach stacjonarnych będziemy polegać na łączności radiowej w częstotliwościach PMR, jeśli nie będziemy mieli dostępu do fonii komórkowej. Wszystkie harcerki i harcerze zawsze będą mieli przy sobie dane kontaktowe kadry obozu na wypadek odłączenia się od grupy, a także będą objęci ubezpieczeniem

Podczas trwania obozu będziemy w codziennym kontakcie ze służbami, a w szczególności z GOPR i Strażą Pożarną, którym będziemy meldować o stanie naszego zgrupowania, a także uzyskiwać szczegółowe informacje na temat panujących warunkach pogodowych w okolicy. W trakcie obozu zadbamy o zdrowe odżywianie, odpowiednią ilość posiłków, nawadnianie i zabezpieczenie przed hipertermią.

Cele i metody

Naszym celem jest zapewnienie harcerkom i harcerzom niezapomnianych przygód i dobrej zabawy poprzez wędrówki i zajęcia terenowe, pracując przy tym indywidualnie za pomocą stopni i sprawności. Chcemy również wspierać rozwój samodzielności i odpowiedzialności poprzez podział na służby, takie jak kuchenne i sprzątające. Zdrowa dieta i duża ilość ruchu będą nieodłącznymi elementami naszego wyjazdu, a rozwój duchowy i intelektualny będziemy wspierać poprzez dyskusje, harcerskie ogniska, msze święte i śpiewogrania. Przebywanie na łonie natury będzie wprowadzać nas wszystkich w bliski kontakt i pozwoli budować silne przyjaźnie i relacje.

Organizacja marszu

Podczas wycieczek harcerki i harcerze będą mieć ze sobą niezbędny ekwipunek, a my ograniczymy do minimum konieczność przenoszenia ciężkich rzeczy. Planujemy podział na 2-3 grupy wytrzymałościowe, które będą miały zróżnicowane długości tras pieszych. Jednocześnie czas wycieczek terenowych dla grup mało zaawansowanych nie będzie dłuższy niż 4h/dzień. Pierwsze 3 dni będą okresem aklimatyzacji, w którym będziemy mieli stałą bazę noclegową i będziemy stopniowo zwiększać poziom trudności obozowych rutyn. Obiady w miarę możliwości będziemy gotować sami, ale na pewno zdarzy nam się jadać w schroniskach lub płacić za catering, w zależności od naszego harmonogramu. Będziemy spać na łóżkach, pryczach, materacach i czasem na karimatach w namiotach. Zadbamy o zdrowe i odpowiednie odżywianie, zapewniając co najmniej 4 posiłki dziennie i co najmniej 4 litry wody na głowę.

Ekwipunek i przygotowanie do obozu

Najwięcej uwagi należy poświęcić podczas wyboru butów i skarpet, ponieważ to one zapewnią największy komfort i wygodę podczas trwania obozu. Pomijając sam proces wyboru obuwia, konieczne jest, aby buty były w użytku już przed obozem, najlepiej od maja. Muszą być sprawdzone i rozchodzone, żeby nie zaskoczyły Cię po pierwszym dniu wędrówki pęcherzami i otarciami. Przy tym kluczowy będzie dobór specjalnych trekkingowych skarpet, których wystarczą 3 pary.

Minimalizujemy ilość zabieranych ubrań – będziemy je prać podczas obozu przynajmniej trzy razy. Nie bierzemy telefonów. Główny plecak musi być przystosowany do marszu i posiadać pasy stabilizacyjne: biodrowy i piersiowy.

Przed obozem planujemy zorganizować w drużynie dwie akcje, na których spotkamy się z ekwipunkiem obozowym i przetestujemy go w praktyce. Pierwsza w maju a druga w czerwcu. Wspólnie nauczymy się z niego korzystać i w razie potrzeby doradzimy co warto poprawić.

Kontakt w trakcie obozu

Harcerki i harcerze nie mogą mieć swoich telefonów. Chcemy od nich (telefonów) odpocząć i skupić się w pierwszej kolejności na otaczającym nas świecie i sobie nawzajem. W ramach raportowania o stanie naszego samopoczucia i o przeżywanych przygodach będziemy publikować zdjęcia i filmy na grupie facebookowej dla rodziców, założonej specjalnie na potrzeby tego obozu.

Możliwość bezpośredniego kontaktu z harcerkami i harcerzami będzie odbywała się wyłącznie za pośrednictwem telefonów drużynowych, kolejno – Basi i Tomka. Będziemy także na prośbę Waszych dzieci udostępniali im telefony do rozmowy. Jednakże, ze względu na zasięg, stan baterii oraz kwestie bezpieczeństwa, nie możemy zagwarantować, że będziemy je w stanie je odbierać i oddzwaniać codziennie. Z tego powodu bardzo prosimy, aby kontakt ograniczać do minimum, np. raz na tydzień, a także w miarę możliwości polegać na kontakcie za pośrednictwem wiadomości SMS.